UK Bookmakers

AKP neden kazanıyor? CHP neden kaybediyor?

 

 

 

AKP Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hafta sonlarını ya da resmi tatil günlerini Ankara’da geçirmiyor; fırsat buldukça sık sık seçim bölgesi olan Hatay’a geliyor. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş ile birlikte değişik ilçe, belde ya da köylere ziyaretlerde bulunuyor; Hatay seçmenini etkileyecek konuşmalar yaptıktan sonra Ankara’ya dönüyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin; halka ne söylerse söylesin, hiçbir muhalefet partisi Hatay Milletvekili tarafından tekzip edilmiyor. Öyle olunca da Bakan ne söylerse söylesin,  halk söylenenleri doğru olarak kabul ediyor.

AKP Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci, Gezi Parkı olaylarını değerlendirdiği açıklamasında; neredeyse tüm yasadışı ve aşırı grupların parkı kendilerine bir alan haline getirdiklerini savunuyor. Kimyeci, insanların kendilerine “çapulcu” demeleri ve bunu benimsemelerinin yanında, bazı siyasi partilerin “çapulcu” söylemini siyasi bir mesaj olarak halka benimsetmeye çalıştıklarını belirterek, bu süreç içerisinde halkın mağdur edilmeye çalışılması sonucu milletin partilerine sahip çıktığını vurguluyor.

Öte yandan, Antakya Belediye Başkanı ve AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı Dr. Lütfü Savaş da, Hatay Büyükşehir’in sırasıyla tüm ilçelerini,  beldelerini ve köylerini dolaşarak; halkı AKP çatısı altında birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmaya davet ediyor. Savaş, Antakya Belediye Başkanlığı koltuğunu bırakmış,  aylardır 30 Mart 2014’de yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor.

YA CHP’LİLER NE YAPIYOR?

CHP Hatay Milletvekillerimiz son iki yıldır maalesef AKP iktidarının Suriye politikası ile meşguller. Son bir aydır da Gezi Parkı eylemleri ile  ilgileniyorlar. CHP Hatay Milletvekillerimiz Refik Eryılmaz,  Hasan Akgöl ve Mevlüt Dudu, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen patlamalar ve Gezi Parkı eylemlerine ilişkin ortak açıklamada bulunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın insanları Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Arap olarak ayrışmaya çalışmaktan vazgeçmeye çağırıyorlar. CHP liderinin uyarılarını dâhi dikkate almayan BOP Eş Başkanı’nın seslerini duyacağını ve çağrılarını dikkate alacağını sanıyorlar.

CHP Hatay Milletvekilimiz Dr. Mehmet Ali Ediboğlu da,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi vererek, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e “T.C. vatandaşlığına geçirilen Suriyeli sığınmacılardan kaçı önümüzdeki seçimlerde oy kullanabilecektir?” diye soru yöneltiyor.  Son seçimlerden buyana seçim kütüğüne kaydolan Hatay’daki vatandaşlardan kaçının önümüzdeki seçimlerde oy kullanacağına dair hiçbir çalışma yapmayan Dr. Mehmet Ali Ediboğlu,  her ne hikmetse, Suriyeli sığınmacıların T.C. vatandaşı olup olmadıklarını ya da olmuşlarsa kaçının oy kullanacağını çok merak ediyor.

Oysaki AKP Hatay Milletvekilleri ve yerel yöneticileri Hataylı seçmenlerin oylarını almak için yıllardır gece gündüz demeden çalışıyorlar; gitmedikleri cenaze, gitmedikleri düğün, görünmedikleri cami yok. AKP’li belediye başkanları seçmenin teveccühünü kazanmak için belediyelerin tüm imkânlarını zorlayarak gözle görülür hizmetler üretiyorlar. Keza Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın valisi, kaymakamı, il ve ilçe müdürleri, memurları da boş durmuyorlar; AKP için seçim propagandası yapıyorlar, Partilerinin oylarını artırmaya çalışıyorlar.

Peki,  CHP örgütü ve CHP’liler ne yapıyor? Havalar iyice ısındı ya, sıcak bahanesiyle gündüzleri ortalıkta görünmüyorlar. Geceleri de Gezi Parkı eylemcilerine destek verenlere destek çıkıyorlar ve sokaklarda “Hükümet istifa” diye bağıranların arasına karışıyorlar. Demokrasi Şehidi ilan edilen merhum Abdullah Cömert adına okul yaptırmak için bağış kampanyası yürütüyorlar.

Hükümet adına Hatay’da seçim yatırımı yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin’de; “Hükümet olarak 76 milyon ülke insanıyla birlik beraberlik içerisinde yarınlara hazırlık yapmak, bu alt yapıyı güçlendirmek ve sonraki kuşaklara daha güçlü bir Türkiye’yi teslim etmekle meşgul olduklarını…” söylüyor. Vallahi ben uydurmuyorum, Adalet Bakanı Sadullah Ergin böyle demeçler veriyor; HRT Akdeniz haberlerinde spiker böyle aktarıyor, Hatay gazeteleri de böyle yazıyor.

HATAY’DA İKTİDAR VAR, MUHALEFET YOK!

Aslında Adalet Bakanı Sadullah Ergin; hayali ya da gerçek, Hataylı seçmenlere daha başka iddialı söylemde de bulunuyor. Türkiye’nin geldiği noktanın bölgesinde ve dünyada gıptayla izlendiğini ifa ediyor. Adalet Bakanı; “Türkiye’nin mili gelirini 3,5 kat, ihracatını 4,5 kat artırmış, IMF’ye olan borçlarını sıfırlamış, kişi başına düşen milli gelirini yükseltmiş, işsizlik oranını düşürmüş, ekonomiyi sağlıklı noktaya taşımış, ayakları yere sağlam basar hale getirerek üreten, kazanan, büyüyen, güçlenen bir ülke olduğunu…” da bildiriyor.

Aslında Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Hataylı seçmenlere söyledikleri ya doğrudur ya da yalan! Bakan Ergin’in söyledikleri eğer doğruysa, seçim sandığında AKP kazanır, CHP kaybeder. Aksine seçim sandığında CHP kazanmak istiyorsa, CHP Hatay Milletvekillerimiz Adalet Bakanı’nın Hatay seçmenine söylediklerinin gerçek değil de yalan olduğunu resmi rakamlar ile ispatlamalıdırlar. Ama “Biz avukatız, doktoruz, çiftçiyiz;  maliye,  ekonomi, dış ticaret uzmanlık alanımız değil, biz bu konulardan anlamayız” diyeceklerse eğer; dış siyaset, uluslararası strateji, terör ve bomba konularında sertifikalı eğitim programlarına iştirak mı ettiler ki yıllardır durmadan hükümetin Suriye politikasına dair her konuda konuşabiliyorlar. Cilvegözü Sınır Kapısı’nda ve Reyhanlı’da patlatılan bombalar ile ilgili olarak Devlet ile didişiyorlar.

Ne yazıktır ki Türkiye’nin de Hataylıların da gerçek gündemi maliye,  ekonomi ve dış ticaretten ibarettir. Olması gereken de budur zaten. Türkiye’nin maliyesi, ekonomisi ve dış ticareti iyi değilse yatırım da, kalkınma da, zenginleşme de olmaz, olamaz! Türkiye’nin maliyesi, ekonomisi, dış ticareti iyi değilse eğer; işsizlik artar, üretim düşer, ihracat yerinde sayar, Devlet’in de vatandaşlarında kredi borçları sürekli artar. Hükümet;  işsizlik ve yoksullukla  mücadelede başarılı olamaz, ülkede gerçek demokrasiyi kuramaz!

Zaten Gezi Parkı eylemcileri de daha çok özgürlük daha çok demokrasi istemiyorlar mı? Bir memleketin maliyesi, ekonomisi, dış ticareti düzgünse eğer özgürleşme ve demokrasisi güçlenerek devam eder. Aksi takdirde, tıpkı Mısır’da olduğu gibi, sandıkla gelenler halkın isyanı ve gücü karşısında fazlaca direnemezler…

Yorum ekle

The Best betting exchange http://f.artbetting.netby ArtBetting.Net
All CMS Templates - Click Here